pozycjonowanie long tail

Long tail – rozwiązanie dla małych firm

Long tail szybko zyskuje na popularności. Pojedyncze słowa kluczowe, przy coraz większej konkurencji na rynku, przestają przynosić jakiekolwiek efekty. Przyczyniła się do tego zmiana sposobu wyszukiwania – internauci coraz częściej wpisują złożone frazy, by uzyskać konkretne wyniki wyszukiwania. Stratega long tail polecana jest zazwyczaj dużym rozbudowanym serwisom i sklepom internetowym, których podstrony można z łatwością opisać w szczegółowy sposób. Jak zatem frazy z długiego ogona mogą pomóc małym firmom?

Czym jest long tail?

Długi ogon (z ang. long tail) w ścisłym ekonomicznym znaczeniu, to sprzedawane w dużej ilości pojedyncze sztuki niszowych produktów. Strategia długiego ogona przeczy zasadzie Pareto, według której 80% zysków generowane jest przez 20% najbardziej atrakcyjnych produktów. W pozycjonowaniu long tail oznacza niestandardowe i niepopularne wielowyrazowe frazy kluczowe. Dla najlepszych wyników stosuje się zestawienia pojedynczych słów kluczowych oraz całe zdania złożone nawet z sześciu i więcej wyrazów. By dzięki nim uzyskać duży ruch na stronie, potrzebne są wartościowe i unikalne treści, które zainteresują internautów.

 

Jakie korzyści przynosi long tail?

Mimo że frazy z długiego ogona nie są tak popularne, jak krótkie słowa kluczowe, to przynoszą ze sobą wiele korzyści:

  • wejścia z długiego ogona mają wysoki współczynnik konwersji
  • są tańsze od popularnych słów kluczowych
  • pozwalają dotrzeć do konkretnej grupy potencjalnych klientów zainteresowanych produktem
  • pozycjonowanie na długi ogon jest łatwiejsze niż na popularne frazy
  • unikalne treści (zawierające frazy z długiego ogona) sprzed wielu miesięcy mogą ciągle generować ruch na stronie
W tym dziale  Czym jest enhanced ecommerce?

 

Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu na znalezienie idealnych fraz z długiego ogona. Internauci poszukujący konkretnych produktów lub usług często wpisują nietypowe zapytania, by uzyskać jak najdokładniejszy wynik wyszukiwania. Jednym ze sposobów na znalezienie nieszablonowych wyrażeń jest stworzenie własnej listy nieoczywistych zapytań i przy użyciu wyszukiwarki Google sprawdzić ich skuteczność oraz możliwe kombinacje. Istotne jest, by wczuć się w potencjalnego klienta i starać się myśleć dokładnie tak, jak on.

 

W jaki sposób strategia długiego ogona może pomóc małej firmie?

Długi ogon to jeden ze sposobów na wróżenie się na tle konkurencji i dokładniejsze dopasowanie wyniku wyszukiwania do tego, czym jest zainteresowany internauta. Statystyki pokazują, że long tail może zapewnić nawet do 70% wejść na stronę. Wszytko dzięki temu, że obejmuje zdecydowanie większy zestaw haseł, których nie trzeba idealnie dopasowywać do słów kluczowych. Jeżeli użytkownik sieci jest zainteresowany jakimś konkretnym produktem, to wpisuje równie konkretne zapytanie. Takie szczegółowe hasła pozwalają skuteczniej dotrzeć do pożądanych produktów i usług, a także zaoszczędzić czas na przeszukiwaniu tysiąca stron z podobnymi ofertami. Tworząc opisy na stronę internetową pamiętaj więc, że im lepiej dopasujesz hasło, tym większe jest prawdopodobieństwo, że internauta trafi właśnie do Ciebie.

W tym dziale  Program Kadrowo-Płacowy: Kluczowe Narzędzie do Efektywnego Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Firmach