Łazienka

Jak posprzątać łazienkę, aby pozbyć się groźnych bakterii

Pałeczki okrężnicy oraz bakterie salmonelli to tylko niektóre zarazki mogące pojawić się w naszej toalecie, jeśli nie będziemy jej regularnie dezynfekować. Samo polerowanie płytek i czyszczenie łazienki nie wystarczy, by usunąć groźne bakterie. Jakie artykuły higieniczne pomogą nam się ich pozbyć?

Połysk to nie wszystko

Na pytanie o powód sprzątania łazienki większość z nas wymieni chęć uzyskania poczucia świeżości, a nie konieczność pozbycia się szkodliwych zarazków. To sprawia, że kupując artykuły higieniczne do czyszczenia toalety skupiamy się głównie na ich zapachu oraz właściwościach związanych z usuwaniem kamienia i osadu z powierzchni płytek lub armatury łazienkowej. Nawet w starannie wysprzątanym pomieszczeniu wypełnionym aromatem łąki mogą jednak pojawić się mikroorganizmy, które staną się groźne dla naszego zdrowia. Najbardziej narażone na ich występowanie są takie miejsca jak: muszla klozetowa, brodzik lub wanna, umywalka oraz przestrzenie pomiędzy płytkami. Zdarza się jednak i tak, że szkodliwe bakteria pojawiają się w zakamarkach gąbki lub na główce szczoteczki do zębów oraz gnieżdżą się na powierzchni ręczników kąpielowych. Co możemy zrobić, by skutecznie się ich pozbyć i uchronić domowników przed poważnymi chorobami? Istnieje prosty sposób na wyeliminowanie zarazków i grzybów z łazienki – wystarczy regularnie stosować dezynfekujące artykuły higieniczne do czyszczenia toalet.

W tym dziale  Jaki zegar ścienny wybrać?

Jak prawidłowo sprzątać łazienkę?

Czyszczenie zacznijmy od usunięcia bakterii z muszli klozetowej. Aby dokładnie oczyścić jej zakamarki, wybierzmy preparat dezynfekujący ze specjalnie wyprofilowaną szyjką. Dzięki niej unikniemy bezpośredniego kontaktu z chemicznym płynem i czyszczoną powierzchnią, a jednocześnie zabijemy zarazki gnieżdżące się nawet w trudno niedostępnych zakątkach muszli. Pamiętajmy też o tym, by kilka razy w tygodniu stosować preparat do dezynfekowania toalety oraz korzystać z wybielających kostek zapachowych do muszli klozetowej. W przypadku czyszczenia brodzików lub wanien, sięgnijmy natomiast po nieco delikatniejsze artykuły higieniczne w żelu. Jeżeli w naszej łazience panuje wilgoć, spryskujmy co kilka tygodni przestrzenie pomiędzy fugami oraz powierzchnię płytek specjalnym preparatem usuwającym grzyby i pleśnie.
W łazience wysprzątanej przy użyciu środków dezynfekujących nie występują już bakterie, lecz mogą unosić się opary chemicznych preparatów. Dlatego zawsze po zakończonym czyszczeniu pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczenia co najmniej przez kilkanaście minut – dopiero po tym czasie możemy bezpiecznie korzystać z lśniącej czystością toalety.