Rozwiązania transportowe dla branży automotive

Rozwiązania transportowe dla branży automotive – najnowsze trendy i innowacje w branży logistycznej

Branża TSL cały czas się prężnie rozwija. Wynika to w dużej mierze z wprowadzenia szeregu innowacyjnych rozwiązań. Można zaobserwować rozmaite trendy w sektorze transportu, spedycji jej logistyki. Handluje się uprawnieniami do emisji, wprowadza digitalizację i robotykę. Sporo usprawnień można zaobserwować również w przypadku procesu magazynowania. Znaczenie ma transparentność, uwolnienie logistyki od biurokracji. Widać również wyraźnie duży rozkwit handlu internetowego.

Jakie są wprowadzane rozwiązania transportowe dla branży automotive?

Obecnie w dużej mierze działania są skupione na przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu. Firmy są wręcz zobowiązane do wykupowania uprawnień określających ilość emisji. Trzeba liczyć się z coraz większymi ograniczeniami. Ślad węglowy ma ogromne znaczenie w przypadku techniki pojazdowej. Kluczowe staje się wobec tego zrównoważona logistyka. Handlowanie uprawnieniami do emisji stało się jednym z najnowszych trendów. Coraz bardziej przechodzi się do digitalizacji transportu i logistyki. Za jej pomocą możliwe staje się przyśpieszenie rozwoju branży. Bez cyfrowego wsparcia staje się to obecnie niezwykle trudne. Zadbać należy o jak największą transparentność komunikacji.

Obserwuje się inteligentną rozbudowę powierzchni magazynowych. Istotna stała się również wielokanałowa logistyka. Łączy się ze sobą różne systemy IT, aby uzyskać jak najlepszy obieg informacji. Cyfrowy tracking pozwala na zoptymalizowanie dystrybucji. W branży automotive widać coraz częściej wykorzystywanie łańcucha bloków. Umożliwia sprawowanie pełnej kontroli nad dostawami, weryfikację źródła pochodzenia materiałów i historii transportu. Blockchain pojawia się coraz częściej w projektach dla branży motoryzacyjnej. Zastosowanie technologii pozwala na rezygnację z czasochłonnych i skomplikowanych audytów. Można dzięki temu podnieść jakość produkcji i zwiększyć wydajność.

W tym dziale  JPK w pigułce – na czym polega?

Najnowsze trendy w transporcie

Obecnie coraz bardziej korzysta się z inteligentnych maszyn, dzięki którym możliwe staje się zautomatyzowanie procesów. Wymiana informacji następuje szybko, w dowolnym momencie i czasie rzeczywistym. Służą do tego chociażby oprogramowania w chmurze. Możliwe stało się rejestrowanie nie tylko lokalizacji pojazdów. Inteligentne czujniki są w stanie zmierzyć temperaturę, wskazują także na poziom wilgotności i ciśnienia. Transparentne obliczenia ETA stały się dużym udogodnieniem.

Firmy mogą uzyskać przewagę nad konkurencją. Umożliwiają to przejrzyste i sprawdzone informacje o statusie transportu. Innowacyjne rozwiązania są wręcz konieczne ze względu na prężny rozkwit handlu internetowego. Obecnie klienci wręcz wymagają szybkich dostaw, jeszcze tego samego dnia. Konieczne staje się wobec tego wdrażanie działań, które pozwalają na bycie szybszym, wydajniejszym i bardziej niezawodnym. Nie polega się już tylko na pojazdach. Coraz więcej bazuje na autonomicznych dronach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *