Siedziba firmy w mieszkaniu – o czym musisz pamiętać?

Prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu to rozwiązanie cieszące się w ostatnich latach dużą popularnością. Praca w domowym biurze ma swoje zalety, ale i wady. O czym należy pamiętać przed wyborem takiego miejsca prowadzenia działalności?

Firma w domu – aspekty prawne

Prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców. Najważniejszym czynnikiem, przesądzającym o takim wyborze, jest oczywiście kwestia finansowa, czyli maksymalne zmniejszenie kosztów wynajęcia przestrzeni biurowej. Należy jednak pamiętać o tym, że w wielu przypadkach prowadzenie domowej firmy będzie wiązać się z dodatkowymi czynnościami prawnymi i opłatami. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, przy wyborze własnego mieszkania jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, należy ten fakt zgłosić w urzędzie miasta lub gminy. Zmiana charakteru lokalu (z mieszkalnego na użytkowy) będzie wiązać się z koniecznością wyższych opłat za podatek od nieruchomości. W trakcie zgłaszania faktu umiejscowienia siedziby firmy w naszym mieszkaniu, należy szczegółowo określić powierzchnię pomieszczenia (lub ilości pomieszczeń), w którym prowadzona będzie działalność.

Domowe biuro – korzyści i wady                                      

Najważniejsze zalety prowadzenia firmy w domu wiążą się przede wszystkim ze zmniejszeniem części wydatków. Wskażmy najczęściej przytaczane argumenty, wskazujące na zalety wyboru własnego mieszkania jako miejsca prowadzenia działalności:

  • brak kosztów wynajmu przestrzeni biurowej,
  • brak kosztów dojazdu do miejsca pracy,
  • możliwość wrzucenia części wydatków (media, telefon, internet, elektryczność itp.) w koszty prowadzenia działalności,
  • maksymalna samodzielność działania, zwłaszcza wtedy, gdy odpowiadamy także za księgowość (konieczny będzie zakup programu do faktur i podstawowego oprogramowania do księgowości)
  • w przypadku rodzin z dziećmi – możliwość płynnego balansowania pomiędzy pracą a życiem rodzinnym.
W tym dziale  Niezbędne wyposażenie biura

Niestety, istnieją też wady, związane z działalnością, prowadzoną w domu. Wskażmy te najważniejsze:

  • wyższy podatek od nieruchomości na skutek zmiany charakteru części lokalu,
  • konieczność wprowadzenia jasnego podziału pomiędzy wydatkami firmowymi a wydatkami prywatnymi,
  • konieczność narzucenia samodyscypliny w wydzielaniu przestrzeni i czasu pracy,
  • wydzielenie dodatkowej przestrzeni na kontakty z klientem,
  • problemy z motywacją i organizacją czasu pracy.

O czym należy pamiętać?

Samodzielność przedsiębiorcy, pracującego w domowym biurze, wymaga doskonałej organizacji i dużej samodyscypliny. W osiągnięciu wydajności pracy może pomóc zaopatrzenie się w dobry sprzęt biurowy – laptop, drukarka i faks to podstawa. Koniecznym będzie też zakup podstawowego oprogramowania dla firm, począwszy od prostych edytorów tekstu po program do faktur. Pamiętajmy też o tym, że siedziba naszej firmy (także wtedy, gdy pracujemy zdalnie z domowego biura) może w dowolnym terminie podlegać kontroli urzędu skarbowego. Pierwsza kontrola odbywa się zazwyczaj w krótkim czasie po założeniu firmy, w celu sprawdzenia stanu lokalu, przeznaczonego pod przyszłą działalność. Dyscyplina, balans pomiędzy przestrzenią prywatną a użytkową, kontrola nad czasem pracy – to najważniejsze aspekty, na które należy zwracać uwagę przy prowadzeniu działalności we własnym mieszkaniu.