Czym jest e-mail marketing?
Każdy, kto zdecydował się na prowadzenie własnej działalności, jest świadomy tego, że klienci nie przyjdą do niego sami z siebie. Potrzebna jest odpowiednia kampania reklamowa, która zachęci ich do zakupu produktu lub usługi i zwiększy zasięg odbiorców. Na rynku marketingowym stosuje się różne metody reklamowania firmy: reklamy telewizyjne, Google Ads, media społecznościowe, telefony… Jednak najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą z nich jest e-mail marketing.
Czym jest e-mail marketing?
Jak nazwa wskazuje, e-mail marketing polega na wysyłaniu reklam bezpośrednio na adres elektroniczny potencjalnych klientów. Reklamy te mogą przyjmować formę zarówno pisemną, jak i graficzną. Metoda ta może wydawać się nieskuteczna, a nawet odrzucająca klientów, jednak statystyki pokazują, że przynosi ona największe zyski i pozwala na zdobycie najszerszego grona odbiorców. Maile reklamowe od lat są kluczem do sukcesu każdej firmy.
Jakie są zalety e-mail marketingu?
Przede wszystkim pozwala on dotrzeć do praktycznie wszystkich, potencjalnych klientów. Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś współcześnie nie miał własnego adresu e-mail. Z kolei wielu ludzi twierdzi, że media społecznościowe są szkodliwe, więc nie korzysta z Facebooka, czy Instagrama. Jednak to nie wszystko, ta forma reklamy pozwala na poznanie potrzeb i upodobań klientów, poprzez analizę statystyk skuteczności wysłanych maili, a także nawiązywanie indywidualnej rozmowy z każdym adresatem. Mówi się też, że widząc prywatną wiadomość mailową, ludzie dokładniej analizują jej treść, niż w przypadku powszechnych reklam, czy też postów na popularnych stronach internetowych. Oczywiście, jedynym kosztem wysłania maila jest czas poświęcony na jego napisanie.
Skuteczne prowadzenie kampanii e-mail marketingowej
Wielu przedsiębiorców próbowało swoich sił w e-mail marketing, jednak uznało go za nieskuteczny i zaprzestało tej metody. Było to zapewne spowodowane złymi metodami prowadzenia takiej kampanii. Przede wszystkim ważny jest odpowiedni dobór treści każdego maila. Powinien on być zwięzły i zachęcający do działania. Nie ma sensu pisać wiadomości na kilka tysięcy znaków, której adresat prawdopodobnie nie przeczyta, skoro można zachęcić go krótkim tematem i kilkoma zdaniami na temat oferty i pozwolić mu doczytać resztę informacji na stronie internetowej firmy. Statystyki pokazują, że ludzie najczęściej otwierają wiadomości, których temat nie przekracza trzech słów.
Warto też, aby maile były w jak największym stopniu personalizowane. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której adresat czuje, że jest jednym z dziesiątek tysięcy potencjalnych klientów. Zamiast tego, widząc, że dana wiadomość została napisana specjalnie z myślą o nim, chętniej ją przeczyta i zainteresuje się ofertą. Możliwe nawet, że będzie na te wiadomości regularnie odpowiadał, co umożliwi konsultantowi nawiązanie dłuższej i głębszej relacji z klientem.
W e-mail marketingu bardzo ważne jest, by kierować się zasadą „nic na siłę”. Wiadomości wysłane do przypadkowych osób są zwykle traktowane jako spam i usuwane bez otwarcia. Z kolei, zdobywając bazę zainteresowanych adresatów, można mieć pewność, że są oni chętni do czytania takich wiadomości. Najlepszą metodą jest zaoferowanie klientom firmy zapisania się do newslettera, bo wtedy wyrażają oni bezpośrednią zgodę na odbieranie maili reklamowych, a nawet ich oczekują. Jednak w przypadku, gdy nie otrzymano wielu zgłoszeń do newslettera, warto zakupić bazę adresatów od firmy zewnętrznej. Osoby zebrane w takiej bazie również wyraziły zgodę na otrzymywanie wiadomości reklamowych. Chociaż osoby na liście adresatów nie były zainteresowane działalnością osoby kupującej bazę odbiorców, to lubią treści z nią związane. Przykładowo, można kupić listę adresatów, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie wiadomości o sprzęcie elektronicznym i wysyłać im oferty swojego sklepu informatycznego.