wnętrze lokalu

Jak wynająć lokal użytkowy? Porady dla najemców

Wynajem lokalu użytkowego, w którym chcemy prowadzić działalność gospodarczą nie jest większym problemem. Jeśli jednak wynajmiemy nieodpowiedni lokal, w najlepszym przypadku prowadzenie działalności gospodarczej będzie znacznie utrudnione, a zyski z niej mniejsze niż zaplanowaliśmy. W najgorszym zaś, nieodpowiedni lokal użytkowy może spowodować bankructwo działalności gospodarczej, bowiem klienci nie będą chcieli do danego miejsca docierać.

Konkurencja w okolicy

Planując wynajęcie lokalu pod określoną działalność gospodarczą, warto na początku zorientować się czy w danej okolicy nie ma lokali, w których prowadzona jest taka sama działalność. Owszem, można wierzyć, że z konkurencją wygramy, bardzo często jednak okazuje się inaczej. Jeśli konkurencyjna firma działa w danym miejscu dużo dłużej, ma swoich stałych klientów, trzeba będzie bardzo się postarać, by przekonać klientów do siebie. Warto też pamiętać, że konkurencja, która istnieje na rynku dłużej, również może reagować – na przykład obniżając ceny swoich produktów czy usług. W takiej sytuacji istnieje spore ryzyko małych zysków z działalności gospodarczej i w konsekwencji upadku firmy.

Oczywiście w przypadku usług oferowanych online lub szerokiej grupie klientów, konkurencja – nawet obok lokalu, który chcemy wynająć – nie ma większego znaczenia.

W tym dziale  Rodzaje paczek kurierskich

Warto wiedzieć czego chcemy

Planując wynajem lokalu usługowego we Wrocławiu, musimy wiedzieć czego tak naprawdę chcemy. Mieć jasne oczekiwania wobec lokalu. Jego wielkości, wyposażenia, warunków najmu. Bardzo często bowiem osoby poszukujące lokalu do wynajęcia, sugerują się przede wszystkim kosztem najmu, nie biorąc pod uwagę tego, czy lokal do końca spełnia ich oczekiwania. Prowadzenie firmy w takim miejscu może być znacznie utrudnione. Oczywiście wskazane jest wynajęcie lokalu w dobrym stanie. Jeśli zaś wymaga on prac remontowych, które zmienią stan lokalu na trwałe, warto żądać – na przykład – niższego czynszu przez jakiś czas. Wynajmujący bowiem będzie mógł wyremontowany lokal w przyszłości wynająć za dużo wyższą cenę. Niższy czynsz przez jakiś czas, pozwoli nam odzyskać choć część kosztów remontu.

Cena wynajmu i jego warunki

Lokale usługowe we Wrocław wynajmowane są na różnych zasadach. Wynajmując lokal użytkowy, trzeba pamiętać o jednym. Ma to być miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, która – choćby w założeniu – ma się rozwijać. Nigdy więc nie należy podpisywać umowy najmu na krótki czas. Nie ma bowiem nic gorszego dla firmy, niż ciągłe przeprowadzki i konieczność pozyskiwania w nowym miejscu nowych klientów. Rozsądnie jest spisać umowę na długi czas, w treści umowy powinien jednak się znaleźć zapis o tym, że można ją wypowiedzieć po krótkim okresie wypowiedzenia. Taki zapis to swego rodzaju koło ratunkowe. Jeśli bowiem firma nie będzie przynosić zysków, dużo łatwiej będzie ją zlikwidować i nie płacić – na przykład – kar umownych z tytułu rezygnacji z najmu lokalu przed upływem czasu trwania umowy lub wynikającego z umowy czynszu za najem lokalu użytkowego, z którego – po zlikwidowaniu firmy – nie będziemy już korzystać.

W tym dziale  Wyposażenie biura niezbędne w każdej firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *