Turystyka – kierunek na studiach i pasja życiowa

Kochasz podróże? Lubisz kontakt z ludźmi i masz talenty organizacyjne? Jeżeli jeszcze do tego lubisz aktywność fizyczną i łatwo uczysz się języków obcych, kierunek turystyka i rekreacja jest dla ciebie wymarzony! Będziesz rozwijać swoje pasje, a przy okazji zdobędziesz atrakcyjny zawód.

Praca i wypoczynek w jednym – czy to możliwe?

Kto z nas nie marzy o tym, aby spędzić dwa miesiące wakacji w eleganckim hotelu na przykład na wyspie Rodos. Albo pół roku mieszkać na wybrzeżu Włoch. Tylko kogo na to stać? Ale… takie możliwości dają ukończone studia na kierunku turystyka. Jako rezydent, pilot wycieczek zagranicznych, animator dziecięcych zabaw czy instruktor sportu możesz właśnie tak pracować, jednocześnie odpoczywając w egzotycznych krajach.

Prawie jak sportowcy

Już podczas studiów będziesz miał szansę realizować swoje zamiłowanie do podróży i poznawania świata, bowiem w programie studiów są liczne wycieczki turystyczno-krajoznawcze, wyjazdy do uzdrowisk i ośrodków wypoczynkowych, letnie i zimowe obozy rekreacyjne i sportowe, rajdy, obozy survivalowe.

Warto wiedzieć, że od studentów turystyki i rekreacji wymaga się znacznej sprawności fizycznej i wytrzymałości, bowiem niektóre zajęcia przypominają te na Akademii Wychowania Fizycznego. Ale to nic dziwnego, przecież prawdziwy turysta nie podróżuje autostradą w ekskluzywnym aucie, ale raczej wędruje pieszo przez albańskie góry…

W tym dziale  Studia z gwarantowaną przyszłością - poradnik studenta

Tak więc, trzeba się przygotować na często wyczerpujące treningi. Studenci mogą podczas studiów zostać instruktorami różnych dyscyplin sportowych, takich jak narciarstwo, nurkowanie, fitness, kajakarstwo samoobrona, żeglarstwo i wiele innych.

Rezydent w obcym kraju

Jeżeli Twoją pasją jest z kolei historia i geografia, możesz rozwijać swoje zainteresowania na specjalnościach związanych z przewodnictwem turystycznym. Możesz potem pracować w charakterze na przykład przewodnika miejskiego lub – po ukończeniu kursu pilota – obsługiwać polskie i zagraniczne wycieczki, zarabiając przy tym całkiem niezłe pieniądze.

Jeśli łatwo przychodzi Ci nauka języków obcych, ta umiejętność bardzo ci się przyda i podczas studiów – bez problemu pozaliczasz egzaminy na piątkę, ale i po studiach, kiedy to będziesz mógł starać się o pracę w charakterze rezydenta w ośrodkach wypoczynkowych za granicą lub w charakterze pilota zagranicznych wycieczek.

Te zajęcia są dobrze płatne, a jeśli nie jesteś przywiązany do jednego miejsca, lubisz zmieniać otoczenie i poznawać nowych ludzi i nowe kraje, to jest to profesja wymarzona dla ciebie.

Pora na seniora

Jest jeszcze jedna specjalność, której można nauczyć się na kierunku turystyka i rekreacja, pozornie niezbyt z tym kierunkiem związana. Otóż w ramach specjalności Profilaktyka zdrowotna dla osób 50+ studenci uczą się, jak prowadzić zajęcia sportowe, rekreacyjne i rehabilitacyjne ze starszymi, nie zawsze zdrowymi i sprawnymi osobami. Jeśli lubisz pomagać potrzebującym, ta specjalność jest dla Ciebie. Jedno jest pewne: w ciągu najbliższych lat, w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa, zajęć dla osób pracujących z seniorami na pewno nie zabraknie.

W tym dziale  Miasto Wrocław to miasto studentów