Finanse i rachunkowość – opisy kierunku

Finanse i rachunkowość to kierunek, który chętnie wybierają maturzyści. Oferuje ciekawe perspektywy zawodowe i wysokie zarobki. Czego można spodziewać się wybierając Finanse i rachunkowość i jaki jest wymagany profil kandydata? Zapoznanie się z opisem kierunku pozwoli stwierdzić, czy finanse i rachunkowość to kierunek dla nas.

 

Czego oczekuje się od kandydata i jakie są jego perspektywy?

 

Finanse i rachunkowość jest jednym z popularnych kierunków wybieranych przez maturzystów. Nie są to jednak studia dla każdego. Wysokie wyniki z matury z matematyki są koniecznością w pozytywnym rozpatrzeniu podania o przyjęcie na prestiżowe uczelnie.

 

Od kandydata wymagana jest dokładność, analityczność i umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Istotnymi cechami są również cierpliwość i wytrwałość, które pomagają w skrupulatnych obliczeniach. Studiując finanse i rachunkowość przydatna może okazać się odporność na stres i umiejętność współdziałania w zespole.

 

Umiejętności zdobyte w trakcie studiów są pomocne w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej jako samodzielnego specjalisty lub rozwijaniu kariery na szczeblach kierowniczych w różnych firmach i instytucjach, również finansowych i bankowych. Absolwenci finansów i rachunkowości mogą liczyć na zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nie spada.

W tym dziale  Jakie pióro na prezent?

 

Czego można nauczyć się na studiach finanse i rachunkowość?

.

Finanse i rachunkowość poruszają szeroką tematykę pieniężnej natury gospodarki. Do zrozumienia mechanizmów nią rządzących potrzebna jest podstawowa wiedza ekonomiczna. Jest to między innymi rozumienie funkcjonowania banków i instytucji finansowych, jak również relacji ekonomii z innymi dziedzinami nauki.

 

W późniejszej perspektywie zawodowej bardzo ważne są umiejętności praktyczne, dlatego studenci przygotowywani są do dokonywania analiz zjawisk zachodzących na światowych rynkach finansowych i wyciągania wniosków oraz formułowania prognoz. Jednym z poruszanych zagadnień jest przygotowanie do podejmowania decyzji finansowych oraz formułowania skutków, jakie za sobą niosą. Wiąże się to ze świadomością ryzyka związanego z procesami finansowymi. Studenci finansów i rachunkowości zajmują się również oceną projektów gospodarczych i nauką prowadzenia ksiąg finansowych.

 

W jakich trybach można studiować finanse i rachunkowość?

 

Finanse i rachunkowość można studiować zarówno w trybie stacjonarnym (dziennie) jak i niestacjonarnym (zaocznie). Pierwszy stopień studiów trwa 3 lata i kończy się zdobyciem tytułu licencjata. Czas trwania II stopnia to 2 lata i kończy go zdobycie tytułu magistra. Wiele z Polskich uczelni oferuje możliwość specjalizacji w trakcie studiów. Są to między innymi ubezpieczenia, doradztwo finansowe i podatkowe, inwestycje i nieruchomości.

W tym dziale  Program studiów z zarządzania zasobami ludzkimi

Wiele uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce posiada w swojej ofercie możliwość studiowania finansów i rachunkowości. Ten przyszłościowy kierunek jest chętnie wybierany przez maturzystów, dlatego nie należy czekać do ostatniej chwili i warto jak najszybciej rozpocząć rekrutację na wybranej uczelni.