Sklep startup

Lista niezbędnych rzeczy do zrobienia przy otwieraniu sklepu

 

Własny biznes to marzenia niejednego z nas. Nic właściwie nie stoi na przeszkodzie, aby takie marzenie zrealizować. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim kapitałem początkowym (albo przynajmniej umiemy go pozyskać dzięki dofinansowaniu), powołanie do życia własnego sklepu nie okaże się wcale nadmiernie skomplikowane.

Formalności przed otwarciem sklepu

 

Kiedy będziemy już całkowicie zdecydowani, jaki rodzaj działalności stanie się domeną naszego sklepu, musimy znaleźć odpowiedni lokal. W najlepszym dla nas wypadku sami posiadamy nieruchomość, która nadaje się do zaadaptowania na potrzeby naszego biznesu. Jeśli takowej nie mamy, będziemy zmuszeni – przynajmniej na początku – zadowolić się jej wynajmem. Przed podpisaniem umowy domagajmy się od właściciela obiektu okazania dokumentów potwierdzających, że w upatrzonym przez nas lokalu można w ogóle prowadzić sklep – gdyby później okazało się, że takie wykorzystanie nieruchomości jest niedozwolone, staniemy w obliczu problemów, których z pewnością powinniśmy się starać uniknąć. Sami także spróbujmy się jednak zachowywać uczciwie: poinformujmy właściciela lokalu, jeżeli planujemy przeprowadzić w nim remont, który miałby za zadanie dostosowanie go do naszych potrzeb.

Aby zostać właścicielem sklepu, trzeba złożyć właściwe formularze m.in. w urzędzie miasta lub gminy, ZUS oraz urzędzie skarbowym. Dodatkowo, jeżeli chcemy otworzyć sklep spożywczy, ciąży na nas obowiązek wpisania go do rejestru zakładów, prowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Wiąże się to z okresowymi wizytami sanepidu, jakim będziemy musieli stawiać czoło.  Ta sama Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonuje wcześniej, na początku naszej działalności, zatwierdzenia otwieranego punktu sprzedaży. Natomiast w przypadku, kiedy planujemy sprzedawać – oprócz żywności – także alkohol i wyroby tytoniowe, czeka nas proces ubiegania się o niezbędne koncesje.

W tym dziale  Na czym polega analiza rentowności?

Istotną sprawą wydaje się także określenie formy działalności gospodarczej, w ramach której zamierzamy funkcjonować. Możemy wybrać działalność jednoosobową (jeden właściciel, posiadający prawo zatrudniania dowolnej liczby pracowników), spółkę cywilną (minimum dwóch właścicieli) lub handlową. Później wybieramy jeszcze formę opodatkowania – podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową – i w zasadzie jesteśmy gotowi do podboju lokalnego rynku.

Woman choosing shampoo at store.

Reklama – podstawa sukcesu

 

Bez odpowiedniej strategii marketingowej nie sposób zaistnieć na rynku usług. Forma aktywności reklamowej będzie oczywiście uzależniona od tego, jaką branżę nasz sklep reprezentuje – jeśli jest to coś niszowego, warto zainwestować w estetyczną i funkcjonalną stronę internetową, która przyciągnie do nas klientów z najdalszych zakątków kraju (niezbędna okaże się tu jednak opcja zakupów on-line). Gdy zakładamy sklep spożywczy, liczy się głównie profesjonalna obsługa klienta; zadowoleni konsumenci z pewnością będą wracać i sprowadzą do nas swoich znajomych.