terminal zwykły czy przenośny

Terminal zwykły czy przenośny?

 

 

Decyzja o wyborze terminali płatniczych dla firmy powinna zostać poprzedzona refleksją nad tym, jaki typ działalności prowadzimy bądź zamierzamy prowadzić, kim są nasi klienci oraz co wchodzi w zakres ich standardowych oczekiwań. Zakup odpowiedniego modelu sprzętu będzie już tylko ostatnim etapem wyznaczania naszych priorytetów.

 

Zalety terminali zwykłych i przenośnych

 

Trudno byłoby zaprzeczyć, że terminale zwykłe i przenośne posiadają wiele cech wspólnych. Najczęściej wyglądają bardzo podobnie, posiadają zbliżony typ klawiatury i obudowy, nie różnią się także wielkością. Podstawową odmienność obu typów stanowi fakt, że urządzenia stacjonarne zostają raz na zawsze przytwierdzone do swojego miejsca przy kasie, natomiast z przenośnymi odpowiednio przeszkolony pracownik może się przemieszczać na terenie lokalu. Pierwsza, generalna uwaga będzie zatem taka, że jeżeli prowadzimy zwykły sklep i nieustannie stoimy za ladą, terminal przenośny nie będzie dla nas przydatny; w pewnych kontekstach mógłby nawet okazać się uciążliwy, bo trzeba by go ciągle strzec przed kradzieżą. Sprawdzi się on natomiast znakomicie w sytuacji prowadzenia przez nas lokalu gastronomicznego – czasami klienci wolą płacić przy kasie, duża część z nich preferuje jednak wykonywać tę czynność jeszcze przy stoliku. Odbieranie części należności w formie elektronicznej będzie także bezpieczne z punktu widzenia kelnera: mógłby się on czuć niekomfortowo, mając przy sobie zawsze dużą ilość gotówki, natomiast dzięki płatnościom przy pomocy terminala problem ów staje się znacznie mniej uciążliwy.

W tym dziale  Skuteczne pomysły na własny biznes - franczyza

 

Co zatem wybrać?

 

Podejmując ostateczną decyzję, weźmy pod uwagę liczbę funkcji dodatkowych, jakie zapewniają poszczególne typy terminali. Skończyły się już bowiem czasy, kiedy terminal płatniczy służył wyłącznie do akceptacji kart. Obecnie za jego pomocą można także wykonywać szereg innych czynności. Pierwsza z nich to wypłata gotówki w tzw. systemie Cash Back – klient ma prawo jej dokonać po uprzednim dokonaniu zakupu przy pomocy karty, a wysokość wypłaty może być dowolna, pod warunkiem, że nie przekroczy 200 zł. Korzyść z takiej transakcji będzie obopólna: właściciel lokalu zyska zupełnie nową grupę klientów, gotową często odwiedzać jego sklep, z kolei konsumenci z pewnością docenią wygodę tego rozwiązania. Drugim atrakcyjnym sposobem użytkowania terminala są doładowania dla telefonów komórkowych; klient sam decyduje o kwocie doładowania i nie potrzebuje już żadnych kart-zdrapek, bo zakup zostaje dokonany za pomocą kodu umieszczonego na paragonie. Opcja ta wydaje się bardzo atrakcyjna także dla właściciela obiektu, który nie musi się już troszczyć o zakup kart do poszczególnych sieci, ani kontrolować ich bieżącego stanu w sklepie.

Biorąc pod uwagę usługi dodatkowe, musimy nadmienić, że terminale stacjonarne posiadają nad przenośnymi jedną istotną przewagę: umożliwiają klientom opłatę rachunków, m.in. za prąd, gaz czy telefon. Istnieje grupa konsumentów, dla których usługa ta posiada priorytetowe znaczenie ze względu za niskie koszty, jakie się z nią wiążą. Koniecznie weźmy ten fakt w rachubę, wybierając ostatecznie firmowy terminal.

W tym dziale  Niezbędne meble w wyposażeniu nowoczesnego i ergonomicznego biura. Sprawdź, co powinno się znaleźć w Twoim miejscu pracy