Katar i ból zatok

Wiosną i jesienią wiele osób zmaga się z katarem i bólem zatok. Jest to z pozoru mało inwazyjne schorzenie, które może jednak uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Nieleczone zatoki mogą spowodować poważniejsze dolegliwości. Jakie są przyczyny kataru i bólu zatok? Jak można skutecznie leczyć katar i zatoki?

Katar i zatoki

Nieżyt nosa i zatok przynosowych wiąże się z katarem zatokowym. Ta przypadłość dotyka bardzo wiele osób w każdym wieku. Najczęściej katar i zatoki doskwierają dorosłym osobom w sezonach przejściowych, czyli wczesną jesienią i wiosną. Dzieci chorują znacznie częściej i w ich przypadku należy szybko interweniować. Katar zatokowy może mieć charakter przewlekły lub ostry i w zależności od rodzaju należy stosować odpowiednie leczenie.

Skąd bierze się katar i ból zatok?

Przyczyną kataru i bólu zatok jest przede wszystkim osłabienie organizmu. Powodem są wirusy, które atakują i powodują, że człowiek czuje się słabo. Najczęściej objawy mijają w ciągu tygodnia, choć czasami może dojść do bardziej uciążliwych dolegliwości. Te jednak mogą pojawić się, gdy przyczyną jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. Katar i ból zatok może pojawić się nawet przy niewielkich zmianach patologicznych, które powodują, że zatoki się zapychają, a wydzielina nie jest prawidłowo usuwana.

W tym dziale  Ergonomiczne środowisko pracy dzięki podnóżkom

Czym objawia się katar i ból zatok?

Wodnista wydzielina, która wycieka z nosa, świadczy o katarze. Może ona jednak przybierać różne formy w zależności od rodzaju kataru. Przy bakteryjnym zapaleniu zatok wydzielina ma żółty kolor i jest gęsta. Przy okazji także zanika odczuwanie zapachów i smaków. Mogą pojawić się także bóle głowy. Nos bardzo często jest niedrożny i ciężko się oddycha. Wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, a to z kolei powoduje kaszel i chrypkę. Ból zatok może być bardzo uciążliwy i niekiedy uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Mogą mu towarzyszyć stany gorączkowe, dreszcze i ogólne osłabienie.

Jak szybko i skutecznie wyleczyć katar i ból zatok?

Mówi się, że katar leczony i nieleczony trwa siedem dni. Jednak nie jest to prawda. Są skuteczne leki, które przyspieszają zdrowienie i usuwają skutecznie zalegającą wydzielinę. Nieleczony katar i ból zatok może prowadzić do powikłań, które w rzadkich sytuacjach mogą przyczynić się do zapalenia opon mózgowych czy uszkodzenia węchu. Najlepsze efekty przynoszą niesteroidowe leki przeciwzapalne. Można je nabyć w aptekach bez recepty. W trudniejszych przypadkach lekarz przepisuje antybiotyki, które najczęściej wskazane są przy infekcjach bakteryjnych. Oprócz leczenia bardzo ważne jest także czyszczenie nosa i zatok. Można w tym celu stosować domowe inhalacje i płukanki. W aptekach dostępne są różnego rodzaju spraye, które oczyszczają przegrody nosowe i zatoki z drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Dodatkowo nawilżają i regenerują błonę śluzową. To w konsekwencji wpływa na lepszą jakość oddychania i możliwość normalnego funkcjonowania.

W tym dziale  Jak wynająć lokal użytkowy? Porady dla najemców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *