5 zasad bezpieczeństwa danych cyfrowych
Wiele z dokumentów funkcjonuje tylko w formie elektronicznej. Podobnie jest z drukami w firmach, które ustawa zobowiązuje do archiwizacji dokumentów. Muszą one przekazywać takie dokumenty do archiwum elektronicznego. Jak o nie dbać, by pliki były bezpieczne? Jak usunąć dane, których przechowywać nam nie wolno? Jak wygląda niszczenie dysków HDD?
Czy firmy muszą tworzyć archiwum elektroniczne? Kiedy konieczne jest niszczenie dysków HDD?
Archiwa państwowe są zobowiązane do przyjmowanie dokumentów elektronicznych, które muszą być przekazywane po upływie 10 lat od ich utworzenia. Ich obowiązkiem jest także bezpieczne i długotrwałe przechowywanie tych pism z poszanowaniem przepisów prawa. Przekazywane pliki również muszą być uporządkowane. Ważne jest, by odpowiednio segregować pliki już na etapie ich tworzenia, a następnie dobrze nimi zarządzać. Do archiwum przesyła się paczkę archiwalną w formie nieskompresowanego pliku, która musi zawierać trzy foldery: dokumenty, metadane oraz sprawy (zawiera metadane spraw lub innych grup dokumentów). Dane przekazuje się na zabezpieczonym i dobrze opisanym nośniku. Jeśli zaś konieczne jest niszczenie dysków HDD, musimy sami o to zadbać.
Jak skutecznie zniszczyć dysk? Niszczenie dysków HDD
W warunkach domowych wyrzucamy dane, przesuwając wskaźnik myszki na dokument czy zdjęcie, które chcemy usunąć. Następnie naciskamy prawy przycisk myszki i wybieramy opcję usuń. Jest to tak zwane miękkie oczyszczanie dysku. Nie jest to jednak czyszczenie wystarczające, jeśli zależy nam na trwałym i nieodwracalnym usunięciu danych. Jedynym sposobem skutecznego niszczenia dysków HDD jest ich mechaniczne zniszczenie. Najpopularniejszym narzędziem jest urządzenie przypominające mechaniczną prasę. Jest to nieduża, metalowa skrzynka, do której wkłada się twardy dysk. Dysponująca wielką siłą prasa naciska na dysk i niszczy go trwale. Dysk przypomina metalowy talerz, a danych nie można odzyskać. Niszczenie dysków HDD można przeprowadzić także za pomocą niszczarki do twardych dysków i innych nośników. Tego typu niszczarki mają mocne, stalowe wałki tnące, które rozdrabniają urządzenia na bardzo małe skrawki. Istnieją również niszczarki ręczne, w których procesu unicestwienia dysku dokonuje grot wykonany z utwardzanej stali, który dziurawi nośnik. Najnowocześniejszą metodą niszczenia dysków jest poddawanie ich działaniu silnego pola magnetycznego, a następni fizyczne zniszczenie w specjalnym młynie, który z dysku zrobi miazgę. Każdy pracodawca jest zobowiązany do ochrony bezpieczeństwa danych przechowywanych w formie elektronicznej, a także nieodwracalnego niszczenia dysków HDD, jeśli zajdzie taka potrzeba.