Jaki zegar ścienny wybrać?

Zegary ścienne to niezwykle osobliwa, a zarazem praktyczna dekoracja domu. Wbrew pozorom są ogromnie modne i wciąż obecne są niemal w każdym domu, mimo że godzinę można sprawdzić na telefonie, tablecie, czy nawet telewizorze. Pytanie jak taki zegar wybrać? Czym kierować się podczas zakupów i jakie są rodzaje zegarów na ścianę?

Zegar ścienny – gustowna ozdoba domu

Dawniej zegar w domu był podstawą. Ludzie nie mieli dostępu do nowoczesnych sprzętów, dlatego porę dnia sprawdzali na tradycyjnych zegarach ściennych lub podręcznych. Dziś, kiedy każdy ma własny telefon komórkowy, mogłoby się wydawać, że zegary ścienne nie są już potrzebne . Wręcz przeciwnie! Zegar to niezwykle osobliwa ozdoba, która potrafi niesamowicie wpłynąć na elegancję, czy nowoczesność wnętrza. Do wyboru jest wiele rodzajów zegarów, również elektroniczne z cyfrowym wyświetlaczem. Taka ozdoba sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Rodzaje zegarów ściennych

Zegary ścienne mają przeróżną formę. Są malutkie, średnie i bardzo duże. Wciąż modne są klasyczne zegary z wahadłem, które mogą być nowoczesne lub retro.

Rodzaje zegarów można podzielić również ze względu na mechanizm działania:

  1. Zegar mechaniczny
W tym dziale  Czego potrzebujesz używając kleju na gorąco? Sprawdź!

To klasyczne modele, które znane były już wieki temu. Mechanizm zbudowany jest z kółek zębatych oraz wahadła lub balansu. Zegary wahadłowe są bez wątpienia bardzo gustowne i oryginalne, jednak wybierając je, trzeba mieć na uwadze miejsce, w którym chcemy go umieścić. Wahadło jest czułe na różnego rodzaju drgania, wysokie dźwięki i różnice temperatury, dlatego najlepiej jest wybrać model, w którym wahadełko znajduje się w zamknięciu. Balans jest nieco bardziej odporny na takie czynniki.

  1. Zegar elektryczny

Takie zegary ścienne wyświetlają czas na ekranie. Są bardzo nowoczesne, a ich zaletą jest możliwość posiadania dużej ilości funkcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych zegarów, mogą wyświetlać dokładną datę, temperaturę czy wilgotność powietrza.

  1. Zegar kwarcowy

To zegary wyjątkowo dokładne. Ich działanie oparte jest na krysztale kwarcu oraz zasilaniu zewnętrznym, np. bateryjnym. Obecnie są one najczęściej używane, ze względu na niezawodność.  Dodatkowo można znaleźć modele, w których wskazówki poruszają się płynnie lub krokowo.

Design – który zegar wybrać?

Zegar ścienny może ciekawie podkreślić aranżację wnętrza. Dostępnych jest mnóstwo ciekawych motywów. Dużą popularnością cieszą się zegary retro, które nawiązują do wyglądu modeli sprzed lat. Może być ciekawym akcentem wystroju salonu, kuchni czy biura. Oczywiście nie jest to tylko dekoracja, zegary ścienne są również bardzo praktyczne, tym bardziej jeśli wybierzemy wersję z dodatkowymi funkcjami lub dźwiękami. Zegar może mieć wbudowany alarm, lub bić o pełnej godzinie, dzięki czemu nie trzeba na niego zerkać, by wiedzieć którą mamy porę dnia.

W tym dziale  Jak zabezpieczyć parkiet przed uszkodzeniem?

Podczas wyboru kierujmy się więc zarówno wyglądem, jak i jego funkcjonalnością. Jeśli chcemy mieć zegar w kuchni, to najlepiej wybrać solidny mechanizm kwarcowy, aby mieć pewność, że warunki panujące w pomieszczeniu nie zakłócą jego działania. Trzeba się też zastanowić jakich funkcji wymagamy od zegara – czy ma być głównie ozdobą, czy jednocześnie służyć w codziennych obowiązkach.