kleje do klejenia sprzetu sportowego

Kleje przemysłowe – zastosowanie w domu

Kleje są produktami, z którymi każdy miał w życiu styczność. Za ich pomocą można z łatwością złączyć ze sobą dwie powierzchnie. Zazwyczaj w domu wykorzystuje się popularne kleje biurowe. Te przemysłowe są z kolei na ogół przeznaczone do profesjonalnego stosowania. Używają ich firmy z branży motoryzacyjnej i automotive, przydają się podczas produkcji maszyn i innych urządzeń. Jest to spowodowane koniecznością łączenia materiałów trudnych do sklejenia za pomocą zwykłych klejów. Czy profesjonalne kleje przemysłowe znajdują także zastosowanie w domu i ogrodzie?

Wykorzystanie klejów przemysłowych w domu i ogrodzie

Najpopularniejszymi klejami przemysłowymi wykorzystywanymi do prac domowych są te cyjanoakrylowe. Umożliwiają różnego rodzaju szybkie naprawy. Dodatkowym ich atutem jest szybkie schnięcie. Warto jednak mieć na uwadze, że przy używaniu tego typu produktów do łączenia elementów wyjątkowo cienkich może dojść do przypalenia materiału.
Kolejny typ kleju możliwy do zastosowania w domu to klej do PCV. Nadaje się m.in. do naprawy basenów ogrodowych i wodnych zabawek.
Osobne kleje przeznaczone są do naprawy rur PVC. Umożliwiają szybkie usunięcie awarii w przypadku niewielkich wycieków.

W domu i ogrodzie przydadzą się także kleje dwuskładnikowe. Dzięki nim możliwe jest połączenie trudnych materiałów, takich jak drewno, kamienie, granit i materiały ozdobne wykorzystywane w przydomowej przestrzeni. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ powstanie trwałej spoiny wymaga czasu, jednak po utwardzeniu cechuje się dużą wytrzymałością. Takie kleje wykazują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych, więc nadają się do używania na zewnątrz.

W tym dziale  Czy praca kuriera jest ciężka

Gdzie kupić kleje przemysłowe?

Kleje przemysłowe są na ogół sprzedawane w dość dużych opakowaniach. Osoby wykorzystujące je do prac domowych nie potrzebują produktu w aż takiej ilości. Z tego względu warto poszukać sklepów internetowych lub firm, które oferują odpowiedniki tych klejów w detalicznych opakowaniach. Kluczowa jest pamięć o tym, że po otwarciu produktu do środka dostaje się powietrze. Trzeba go więc jak najszybciej wykorzystać. Należy przestrzegać terminu przydatności do użycia po otwarciu podanego na opakowaniu. Stosowanie przeterminowanego kleju może mieć negatywne skutki. Powstała spoina nie będzie wystarczająco wytrzymała, a sklejone powierzchnie mogą rozejść się w najmniej oczekiwanym momencie. W konsekwencji ryzykuje się nawet zniszczenie niektórych elementów.

Podsumowanie

Kleje przemysłowe są dobrze znane profesjonalistom. Muszą być wytrzymałe i niezawodne, by łączone powierzchnie nie miały szansy się rozejść. Z niektórych typów produktów można korzystać także w domu i ogrodzie. Przydają się one podczas szybkich napraw i usuwania awarii. Należy jednak zwrócić uwagę na przeznaczenie i zasady stosowania konkretnego kleju, a także termin jego przydatności do użycia po otwarciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *