Ulotki – popularny sposób reklamy w miastach

Przechodząc przez ulice miasta, trudno byłoby nie dostać żadnej ulotki. Dorabiający sobie popołudniami studenci czekają we wszystkich często uczęszczanych miejscach. Nic dziwnego, bo ulotki to bardzo popularny i skuteczny sposób powiadomienia klientów o swojej ofercie. Aby były skuteczne, trzeba to jednak zrobić dobrze, przeczytaj na czym polega skuteczny projekt, zawartość, rozdawanie i druk ulotek.

Najważniejszy jest projekt

Tak jak każda forma promocji, również ulotki wymagają wcześniejszego zastanowienia się nad osobami docelowymi, projektem, formą wykonania i miejscem dystrybucji. Bezmyślne drukowanie byle jakiego projektu i rozdanie go gdzie popadnie to najzwyklejsze wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Zacznij od określenia tego, co chcesz przy pomocy tej formy promocji osiągnąć – to Twój cel. Potem do kogo kierujesz przekaz – kim jest ta grupa osób, co lubi i gdzie bywa – to pomoże przy tworzeniu zawartości ulotki i ustaleniu miejsca, gdzie ulotki będą rozdawane.

Następnie można przystąpić do stworzenia projektu. Przekaz musi być czytelny, a kreacja intrygująca i nie zapomnij o podaniu danych kontaktowych. Warto też powiedzieć klientowi, czego od niego oczekujesz np. „Przyjdź do nas z ulotką, a otrzymasz rabat”, „Zadzwoń!”, „Odwiedź naszą stronę WWW” – nakierujesz iw ten sposób odbiorców na cel, który chcesz osiągnąć. Jeśli sam nie jesteś biegły w tego rodzaju pracach, warto powierzyć wykonanie projektu profesjonalnemu grafikowi.

W tym dziale  JPK w pigułce – na czym polega?

Reklamująca ulotka

Druk ulotek

Gdy masz już gotowy projekt, możesz skorzystać z dowolnej drukarni w całej Polsce – albo lokalnej stacjonarnej, albo z internetowej – oba rodzaje drukarni będą od Ciebie oczekiwać tylko projektu w wersji elektronicznej, ponieważ tak właśnie drukuje się cyfrowo – a to najszybsza i najlepsza forma druku ulotek, jaką możesz wybrać. Zapytaj o najlepszy format lub ewentualne uszlachetnienia czy wybór papieru. Drukarnie zwykle mają dział DTP (ang. Desktop Publishing), który pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak i gdzie rozdawać ulotki

Miejsce dystrybucji Twojej reklamy zależy od tego co i komu oferujesz. Jeśli sprzedajesz drukarki, nie rozdawaj ulotek na basenie. To oczywiste. Pomyśl, gdzie bywają Twoi odbiorcy, co jeszcze kupują wraz z Twoimi produktami czy usługami. Dla przykładu: idealne miejsce na ulotki biura tłumaczeń przysięgłych będzie pod urzędem komunikacji, gdzie rejestruje się sprowadzane auta.

I jeszcze jedna, dość trywialna, ale ważna rada: nie rozdawaj ulotek blisko koszy na śmieci – potencjalni klienci tak jak odruchowo ulotkę przyjęli, taki odruchowo, po jednym rzucie oka ulotkę tę wyrzucą. Zapobiec temu może także podawanie lotki stroną czy grafiką, która ma zaintrygować i zapobiec natychmiastowemu wylądowaniu w śmietniku.

W tym dziale  Programy przydatne w firmie

Zatem rozdawanie ulotek nie jest wcale tak oczywiste i łatwe, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jednak dobrze to przemyślisz, wesprzesz się profesjonalistami, ulotki mogą przynieść Ci niespodziewanie wielki sukces.