System POS w małym sklepie. Czy warto inwestować

 

Konieczność zapewnienia szybkiej i skutecznej obsługi klienta w punkcie handlowym to jednym wymogów, z którym muszą poradzić sobie współcześni przedsiębiorcy. Głównym celem stawianym nowoczesnym sklepom jest bezproblemowość realizacji płatności, przy jednoczesnym rozszerzeniu możliwości jakie otrzymuje klient. Ciekawym rozwiązaniem, które spełnia powyższe wymagania jest inwestycja w system POS.

Dlaczego system POS może być przydatny?

System POS to pakiet przydatnych rozwiązań dla sklepu w postaci zaawansowanego oprogramowania zintegrowanego z infrastrukturą przedsiębiorstwa. W zależności od potrzeb taki system może pomagać m.in. w kontroli rachunków, rejestracji czasu pracy czy wprowadzenia programu rabatowego. Co najważniejsze jego obsługa jest bardzo prosta – większość operacji wykonuje się za pomocą przejrzystego ekranu dotykowego.

Istotną kwestią jest także sprawa bezpieczeństwa. Zazwyczaj logowanie pracownika odbywa się poprzez wprowadzenie unikalnego, indywidualnego kodu identyfikującego konkretną osobę. Możliwe jest także logowanie za pomocą np. odcisku palca czy przy użyciu karty magnetycznej. Na etapie wdrażania systemu możliwe jest również przypisanie poziomu uprawnień – np. kasjer ma dostęp tylko do sprzedaży produktów, natomiast kierownik podgląd faktur czy stanów magazynowych.

Z punktu widzenia sprzedawcy system POS upraszcza i automatyzuje całą procedurę sprzedaży. Łatwiej jest zarządzać nie tylko obrotem towarów czy usług, ale także płatnościami, dostępnością towarów czy czasem pracy pracowników.

W tym dziale  Archiwizacja akt osobowych

Happy small business bakery shop owner standing in her shop.

 

Płatności bezgotówkowe w sklepie

Jedną z najważniejszych zalet posiadania systemu POS jest możliwość łatwego wdrożenia transakcji z użyciem terminali płatniczych. Dzięki ich zastosowaniu sklep może w dużym stopniu ograniczyć obrót gotówkowy. Rozwiązanie to jest o tyle wygodniejsze, że wszystkie płatności wykorzystuje system POS z zintegrowanym terminalem trafiają bezpośrednio na rachunek bankowy właściciela firmy. Znacznie upraszcza to całą procedurę związaną z przechowywaniem i zabezpieczeniem gotówki w sklepie.

Należy pamiętać bowiem, że gotówka zgromadzona w sklepie musi być później wpłacona na konto bankowe. Aby tego dokonać musi ona zostać przewieziona do najbliższej placówki bankowej – konieczne jest wtedy wynajęcie specjalnej firmy konwojowej, która bezpiecznie przetransportuje ją do wskazanego punktu. Oczywiście opłata za taką usługę uzależniona jest od kwoty jaką trzeba przewieźć. Dzięki płatnościom bezgotówkowym możliwe są oszczędności w tej materii.

System POS z terminalem płatniczym to jednak nie tylko szybkość i wygoda rozliczeń, to także świetny sposób na rozszerzenie oferty. Jednym z takich pomysłów może być np. sprzedaż doładowań do kart prepaid. Prowizja rozliczana od każdego doładowania to dodatkowy zysk, którego wartości nie należy lekceważyć. Tym bardziej, że nie wymaga on wcześniejszej inwestycji! Wszystkie zakupione doładowania są realizowane na bieżąco – nie ma potrzeby wcześniejszego kupowania określonej puli przypadającej na punkt sprzedaży.

W tym dziale  5 zasad współpracy z klientem podczas kampanii reklamowej na Facebooku

Przydatność systemów POS jest bezdyskusyjna. Nawet w małym, osiedlowym sklepie może on pomóc rozszerzyć ofertę oraz ułatwić kontrolę nad logistyką sprzedaży.