Studia z gwarantowaną przyszłością – poradnik studenta

Każdego roku wielu maturzystów zastanawia się, jaki kierunek studiów powinni wybrać. Z pewnością nie jest to łatwa decyzja. Wybór możliwości jest ogromny, a dodatkowo każdy zdaje sobie sprawę, że raz podjęta decyzja może mieć wpływ na całe późniejsze życie. Jakie zatem wybrać studia, tak aby móc cieszyć się satysfakcjonującą i dobrze płatną pracą? I czy istnieją studia z gwarantowaną przyszłością?

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze studiów?

Na wybór kierunku studiów w większości wypadków składa się kilka czynników. Wiele osób podejmując decyzje kieruje się własnymi zainteresowaniami lub pasjami, a niektórzy wybierają konkretny wydział w nadziei, że okaże się on przepustką do świetnie płatnej pracy. Wreszcie są też i tacy, którym brak pomysłu na siebie i wybierają jeden z najbardziej popularnych kierunków licząc, że okaże się on trafnym wyborem.

Każdego roku można pojawia się wiele rankingów uczelni i najbardziej opłacalnych kierunków studiów ukazujących stopnień zadowolenia absolwentów, rozwój ich kariery po ukończeniu studiów, stopień bezrobocia czy analizę wynagrodzeń. Zestawienia te mają być pomocne w ocenie jakości kształcenia i potrzeb rynku pracy, tak aby wytypować najlepsze i jak najbardziej przyszłościowe kierunki. Od lat w takich zestawieniach zdecydowaną przewagę mają studia o profilu ścisłym i powszechnie uważa się, że są one pewnego rodzaju gwarancją osiągnięcia sukcesu. I choć niezaprzeczalnie jest w tym sporo prawdy, to jednak można wskazać studia humanistyczne, po których również bez trudu znaleźć można interesującą i satysfakcjonującą pracę.

W tym dziale  Zasady archiwizacji dokumentów szkolnych

Jak wybrać przyszłościowe studia?

Wśród najbardziej przyszłościowych kierunków studiów od lat wskazuje się finanse, kierunki techniczne i przyrodnicze. Według statystyk jedną z grup absolwentów, którzy bez problemu znajdują pracę są studenci finansów. Zapotrzebowanie na nowych pracowników stale utrzymuje się na tym samym poziomie. Osoby z wykształceniem finansowym niezbędne są w większości firm. Ścieżkę kariery przeważnie rozpoczynają od stanowiska młodszego księgowego, aby następnie awansować na starszego specjalistę. Finansiści mogą robić karierę także w bankowości, na giełdzie, w analizie biznesowej czy prognozowaniu rynków finansowych.

Następną kategorią perspektywicznych kierunków są studia inżynierskie. Na rynku inżynierów wciąż brakuje odpowiednio wykwalifikowanych osób. Ze względu na ciągły rozwój najnowszych technologii, absolwenci kierunków technicznych cieszą się uprzywilejowaną pozycją na rynku pracy, a część z nich znajduje zatrudnienie już podczas studiów. Na brak ofert w szczególności nie mogą narzekać informatycy, chociaż tutaj najbardziej poszukiwaną specjalizacją jest programowanie, absolwenci elektroniki, energetyki, automatyki i robotyki, metalurgii czy chociażby logistyki. Wciąż w cenie są również tzw. kierunki zamawiane, które już podczas studiów oferują najlepszym studentom liczne stypendia i dofinansowania.

Wśród kierunków humanistycznych także można wskazać te, które z powodzeniem zapewnią swoim absolwentom interesującą i rozwojową pracę. Na rynku pracy wciąż ceni się filologów, zwłaszcza tych władających mało popularnymi językami jak np. czeski, szwedzki, węgierski lub portugalski. Zatrudnienie znajdą także osoby specjalizujące się w reklamie, public relations czy marketingu. Warto także rozważyć karierę w branży HR, doradztwie lub consultingu.

W tym dziale  Program studiów z zarządzania zasobami ludzkimi

Aby zagwarantować sobie udany rozwój ścieżki zawodowej można zdecydować się na kierunki niszowe i innowacyjne, w których wciąż brakuje odpowiednio wykwalifikowanych osób. Dodatkowo już podczas studiów warto rozważyć wybranie konkretnej specjalizacji, tak aby w danej dziedzinie posiadać konkretną i szczegółową wiedzę.