kobieta w biurze

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec kontrahenta?

Planujesz założyć własną firmę? A może już jesteś właścicielem własnej działalności gospodarczej? Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań brzmi ,,tak”, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka rad na temat prowadzenia biznesu.

Trudne początki

Wiele osób myśli, że prowadzenie własnej firmy to czysta przyjemność i wielkie pieniądze. Jest to jednak zdanie tych osób, które nigdy nie miały nic wspólnego z zarządzaniem biznesmen, ponieważ każdy kto chociaż na chwilę miał okazję pokierować pewną działalnością, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie biznesu wiąże się nie tylko z dużymi pieniędzmi, ale także z ogromnym poświęceniem oraz całą masą pracy.

Wbrew pozorom świeżo założona firma nie przynosi wielkich zysków. Często zdarza się tak, że w pierwszych miesiącach działalności właściciel musi dokładać do samego utrzymania biznesu. Z tego powodu wiele firm zamyka się już na samym początku swojego istnienia. Warto jednak zaznaczyć, że przy odpowiedniej reklamie oraz dobrze poprowadzonym marketingu, już po kilku miesiącach lub tygodniach firma może zacząć przynosić zyski.

Układy z kontrahentami

Zanim przejdziemy do tego, jakie obowiązki ma właściciel wobec kontrahenta, odpowiedzmy sobie na pytanie – czym lub kim jest tak właściwie kontrahent. Otóż kontrahent jest to jedna ze stron, która zawiera umowę handlową. Jest to oczywiście bardzo skrócona definicja, jednak jej sens i przekaz pozostał taki sam. Znacznie szersze wyjaśnienie tego terminu znajduję się na stronie https://faktoria.pl/porada/kontrahent-kto-to-jest.

W tym dziale  Terminal zwykły czy przenośny?

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec kontrahenta?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak stałe obowiązki. Wszystko jest bowiem zależne od tego co jest zawarte w umowie. To właśnie umowa wyznacza zasady jakimi trzeba się kierować. Oczywiście zanim dojdzie do podpisanie umowy jest kilka rzeczy, które musisz wykonać jako właściciel, jednak nie są to obowiązki względem kontrahenta, a co najwyżej zadania, które każdy właściciel firmy musi wykonać, aby doszło do podpisania jakiejkolwiek umowy.

Co należy zrobić przed podpisaniem umowy?

Jako właściciel powinieneś przede wszystkim zacząć od sporządzenia umowy próbnej. Pamiętaj jednak, że druga strona może odrzucić Twoją propozycję, dlatego musisz być gotowy na to by nanieść poprawki lub w skrajnych przypadkach sporządzić kolejną umowę od podstaw. Takie sytuacje zdarzają się bardzo sporadycznie, jednak trzeba być na nie gotowym.

Kolejnym dokumentem jaki powinieneś sporządzić to list intencyjny. Warto wiedzieć, że list intencyjny to pewna forma zapewnienia o przyszłej współpracy. Jeśli zatem zależy Ci na tym by kontynuować współpracę z danym człowiekiem bądź też firmą, możesz napisać list intencyjny, który będzie zawierał wstępne zasady współpracy. Spisywanie takiego listu to świetny pomysł w sytuacji w której jedna ze stron nie chce jeszcze być objęta sztywnymi ramami umowy (oczywiście z czasem konieczne będzie także podpisanie umowy).

W tym dziale  Jak założyć działalność gospodarczą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *