wygoda w pracy

Jak zwiększyć efektywność pracy w biurze?

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z pracą biurową wie, że w żadnym przypadku nie należny ona do najłatwiejszych. Dzieje się tak za sprawą przede wszystkim tego, iż jest to praca siedząca, przez co nie zawsze okazuje się w 100% komfortowa. Jednak aby zadania wykonywane przez pracowników biurowych były jak najbardziej efektywne, menedżer powinien właściwie zaplanować stanowiska pracy. 

Jak powinno być wyposażone dobre biuro?

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na ich samopoczucie ma wnętrze, w którym funkcjonują. Pomijając kwestię wyposażenia mieszkań, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak urządzone jest miejsce pracy, w którym każdy pracownik spędza bardzo dużą część swojego dnia. Temat wystroju wnętrz w biurach często jest pomijany i uważany za dodatek, a nie coś co może mieć decydujące znaczenie w przypadku wydajności i skuteczności pracy.

Na samym początku należy podkreślić, iż najważniejszą kwestią jest to, aby miejsce pracy było urządzone ergonomicznie. Funkcjonalne ustawienie mebli, a w szczególności biurka przy którym pracownik spędza największą ilość czasu jest bardzo istotne. Równie ważną sprawą jest to, aby znajdowało się ono w miejscu z dostępem do naturalnego światła. Jeżeli jednak jest to niemożliwe – należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Niewłaściwie oświetlone miejsce pracy może być przyczyną poważnych problemów ze wzrokiem. Biurko natomiast powinno mieć odpowiednią dla wzrostu pracownika wysokość.

W tym dziale  Jak zadbać o wygodę podczas pracy biurowej?

Kolejną, równie ważną kwestią jest wygodne krzesło. Istotnym jest to, aby miało ono regulowaną wysokość, by pracownik mógł ją dopasować do swoich potrzeb. Ważnym jest także, by było ono odpowiednio wyprofilowane. Przy wyborze tego mebla warto zapytać o zdanie pracownika sklepu meblarskiego, który z pewnością wie, jakie krzesła najlepiej nadają się do pracy przy komputerze. Każdy szef musi pamiętać, że wypoczęty pracownik to wydajny pracownik. Z tego też względu powinien mu zapewnić jak najbardziej wygodne miejsce pracy.

Jakie podejście do pracowników powinien mieć szef, aby ich praca była bardziej efektywna?

Każda dobrze zarządzana firma powinna składać się z dobrych i efektywnych pracowników. Z tego też powodu szef dba o to, aby rekrutację pozytywnie przechodziły osoby kompetentne i wykształcone. Często zapomina jednak o tym, że to właśnie jego stosunek do pracowników oraz sposób organizacji kultury biurowej ma decydujący wpływ na to, czy zadania przez niego powierzone będą wykonywane z dobrym rezultatem.

Dobry menedżer nie powinien skupiać się wyłącznie na krytyce swoich podwładnych. Badania udowodniły, że pochwała pracownika jest dla niego dużo bardziej motywacyjna niż nagroda pieniężna. Z tego też powodu osoby zarządzające firmą powinny doceniać starania oraz dobrze wykonane zadnia swoich pracowników.

W tym dziale  Jak założyć działalność gospodarczą?

Duże znaczenie w przypadku efektywności wykonywanych zadań ma atmosfera, która panuje w miejscu pracy. Z tego powodu warto pomyśleć o organizacji imprez integracyjnych, które w skuteczny sposób mogą polepszyć stosunki panujące między pracownikami. Aby zadania były wykonywane jak najlepiej, nie należy także zapominać o wysyłaniu pracowników na różnorodne szkolenia, które będą nieocenione w podnoszeniu ich kwalifikacji.