Jak założyć działalność gospodarczą?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od planowanego zakresu działalności i jej profilu. Niektórzy uruchomią firmę za darmo, inni będą potrzebowali na to nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zerowy koszt założenia firmy

Jeszcze kilka lat temu założenie firmy wiązało się z kosztami administracyjnymi pobieranymi przez urzędy gminy, ZUS i US. Obecnie wszystkie czynności związane z rejestracją firmy są bezpłatne. To efekt polityki przyjaznej dla przedsiębiorców, jednak za obniżeniem kosztów nie podążyło zmniejszenie biurokracji.

Zobacz: https://faktoria.pl/porada/Ile-kosztuje-zalozenie-firmy-faktoria

Każdy, kto ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą na własną rękę musi rozpocząć od zarejestrowania firmy. Może to zrobić na dwa sposoby, w urzędzie gminy lub bezpośrednio w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIG) usługa jest bezpłatna. W razie zmiany profilu działalności lub jej zasięgu w przyszłości będzie mógł dokonywać zmiany.

Podczas rejestracji przedsiębiorca musi określić kod działalności zgodny z PKD (otrzyma nr REGON) oraz formę opodatkowania. Do wyboru ma:

• zasady ogólne (17%),
• podatek liniowy (19%) – opłacalny przy bardzo dużych dochodach,
• podatek ryczałtowy,
• karta podatkowa.

Dwie ostatnie formy wiążą się z prowadzeniem ograniczonej księgowości, co może zmniejszyć miesięczne koszty prowadzenia działalności. Zgłoszenia do ZUS i US są także bezpłatne. Cała procedura założenia firmy jest prosta, choć wymaga trochę czasu, bo zgłoszenia do ZUS i US wymagają osobistego złożenia wniosków.

W tym dziale  Lista niezbędnych rzeczy do zrobienia przy otwieraniu sklepu

Założenie firmy bez kosztów możliwe jest tylko w przypadku osób samozatrudniających się lub freelancerów (wolnych strzelców), którzy świadczą usługi dla różnych podmiotów.

Ile rzeczywiście kosztuje własna działalność?

Działalność gospodarcza daje wielką swobodę, przede wszystkim w zakresie podejmowania decyzji gospodarowania czasem i osiąganych dochodów. To właśnie te argumenty są najczęściej najważniejsze w podjęciu decyzji o przejściu na swoje. Wiąże się to jednak z ryzykiem i ponoszeniem kosztów na starcie, które nie są małe.

Najważniejszą sprawą jest sporządzenie dobrego biznesplanu, który uwzględni wszystkie koszty i zagrożenia oraz określi spodziewane koszty. Ogólnie przyjmuje się, że zwrot kosztów powinien nastąpić w ciągu 2 lat. Oczywiście wszystko zależy od branży, konkurencji i koniunktury na rynku.

Na początku działalności największe koszty związane są z wynajmem lub zakupem odpowiedniego lokalu i dostosowaniem go do potrzeb firmy. Lokale biurowe lub usługowe wymagają mniejszych nakładów niż zakład produkcyjny wyposażony w profesjonalne maszyny. Do tego trzeba doliczyć koszty zatrudnienia pracowników, które są wysokie.

W pierwszym okresie działalności warto zainwestować w różne formy reklamy. To dodatkowe koszty, ale bardzo szybko zwracają się w postaci pozyskania nowych klientów i budowania marki firmy.
Z tego krótkiego przeglądu widać, że koszty założenia firmy mogą być bardzo różne, ważne jednak, by strategia rozwoju zapewniała zyski gwarantujące sukces.

W tym dziale  Usługi kurierskie, czym tak naprawdę są?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *