Jak zadbać o wygodę podczas pracy biurowej?

Chociaż na pierwszy rzut oka lekka praca biurowa wydaje się tą najłatwiejszą, to jednak również i ona wiąże się ze sporym obciążeniem, a z czasem może doprowadzić do pojawienia się typowych chorób zawodowych. Szczególnie narażone są nie tylko oczy czy nadgarstki zmęczone wytężoną pracą z komputerem, ale i stale obciążony kręgosłup i nogi.

Typowe dolegliwości pracowników biurowych

W pracy biurowej wydaje się, że najszybciej uszkodzeniu ulegają oczy. Rzeczywiście patrzenie przez wiele godzin na ekran monitora nie działa pozytywnie, ale bardzo poważnie obciążony jest kręgosłup. Jeśli nie zadba się o odpowiednią pozycję, a fotel zostanie źle wyregulowany, to tylko kwestią czasu jest, kiedy pojawią się bóle pleców, skurcze i coraz bardziej pogłębione wady postawy. Zamiast czekać na pierwsze znaki, lepiej zadziałać profilaktycznie i zainwestować nie tylko we własne zdrowie, ale i podniesienie komfortu pracy.

O kręgosłup świetnie dba odpowiednio wyregulowany i wyprofilowany fotel, ale nie do przecenienia są też nowoczesne podnóżki ergonomiczne. Okazuje się, że odpowiednia pozycja nóg ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli praca za biurkiem zajmuje standardowych osiem godzin każdego dnia. Niezdrowo jest nie tylko zakładać nogę na nogę, ale i trzymać je pod kątem prostym bezpośrednio na podłodze.

W tym dziale  Czas przechowywania dokumentów

Nowoczesne podnóżki ergonomiczne można ustawić pod odpowiednim kątem, oderwać je od ziemi i szybko zauważy się istotną różnicę. Co jednak dokładnie dają wysokiej klasy podnóżki ergonomiczne?

Dlaczego podnóżki ergonomiczne są aż tak dobre?

Osoby, które zaprojektowały podnóżki ergonomiczne, wśród ich zalet wymieniają dwa główne. Podnóżki ergonomiczne, dzięki optymalnemu ułożeniu stóp znacznie poprawiają krążenie krwi. To ogromna zaleta, a docenić to potrafią zwłaszcza osoby nieco starsze, które już skarżą się na żylaki i bóle. Podnóżki ergonomiczne mają też zbawienny wpływ na kręgosłup. Okazuje się, że odpowiednio wyprofilowane podnóżki ergonomiczne pozwalają ustawić stopy tak, by kręgosłup był w mniejszym stopniu obciążony. Wystarczy popracować z podnóżkiem nawet kilka godzin, by zauważyć kolosalną różnicę w komforcie pracy.

W co jeszcze warto zainwestować?

Nawet najprostsze podnóżki ergonomiczne pozwalają lepiej zadbać o zdrowie i zminimalizować skutki wielogodzinnej pracy w nie do końca komfortowych warunkach. Jeśli już jednak inwestuje w takie urządzenie, warto postawić na sprzęt najwyższej klasy. Najlepsze podnóżki są solidne, dobrze zaprojektowane, mają odpowiedniej wielkości oparcie, na którym bez trudu zmieszczą się stopy. Ważna jest przy tym nie tylko wzmocniona konstrukcja podnóżka, ale i możliwość jego regulacji (zazwyczaj na samym już opakowaniu znaleźć można informacje o możliwym kącie nachylenia). Naprawdę dobry podnóżek wykonany jest wytrzymałego materiału, na którym stopa nie będzie się ślizgać.

W tym dziale  Profesjonalne niszczenie dysków twardych

Już sam podnóżek bardzo podnosi komfort pracy, ale warto wiedzieć, że zainwestować można też w inne sprzęty, które jeszcze lepiej będą chronić kręgosłup i zdrowie. Do bardziej popularnych zaliczają się przede wszystkim specjalne podpórki na plecy, które również fantastycznie chronią lędźwiowy odcinek kręgosłupa przed zbyt dużym obciążeniem.