Jak wziąć kredyt w banku? Wyjaśniamy krok po kroku
Czasami w życiu ludzkim pojawiają się wydatki różnego rodzaju, których pokrycie nie jest możliwe z bieżących wpływów (takich jak pensja), a oszczędzanie zajmuje bardzo dużo czasu. Skutecznym rozwiązaniem takiego problemu są oferty banków obejmujące kredyty różnego rodzaju. Skorzystanie z takiego wsparcia wiąże się z koniecznością wykonania pewnych czynności i spełnienia określonych warunków.
Okazuje się, że polskie banki posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę. Zapewniają one różnego rodzaju lokaty przeznaczone dla osób zainteresowanych oszczędzaniem. Nie należy też zapominać o innych standardowych produktach dostępnych dla każdego, takich jak zróżnicowane konta bankowe i oszczędnościowe, dzięki którym można oszczędzać i wykonywać różne operacje finansowe. Podstawowymi punktami ofert banków są jednak kredyty, na których instytucje takie zarabiają najwięcej pieniędzy.
Pierwszy krok – wybór odpowiedniej oferty
Na polskim rynku działa wiele instytucji bankowych, które oferują różne rodzaje kredytów dla swoich klientów. Dzięki takim ofertom można pożyczać pieniądze na dom, mieszkanie, samochód czy też na dowolnie wybrany przez siebie cel. Warto pamiętać, że istnieją różne kredyty charakteryzujące się zróżnicowanym oprocentowaniem oraz innymi warunkami wpływającymi na całkowity koszt i cenę, którą musi zapłacić klient. Dobrym pomysłem jest więc zapoznanie się z warunkami proponowanymi przez różne banki.
W Internecie dostępne są różne rankingi i strony porównujące lokaty czy też konta bankowe i oszczędnościowe. Okazuje się, że takie porównania są dostępne również dla ofert kredytowych. Innymi słowy, nie musimy sprawdzać każdej konkretnej oferty pojedynczo tylko można skorzystać ze specjalnego rankingu. W ten sposób możliwe jest trafienie na najtańsze oferty oraz ciekawe promocje organizowane przez banki.
Drugi krok – załatwianie formalności
Podstawową sprawą przy wnioskowaniu o kredyty, jest wypełnienie wniosku ze swoimi podstawowymi danymi z dowodu osobistego. Oprócz tego banki wymagają dostarczenia dokumentów finansowych, zaświadczeń o dochodach, wyciągów z konta (w przypadku wnioskowania w banku innym niż ten, w którym posiada się rachunek) oraz innych dokumentów potwierdzających przychody i wydatki. Na podstawie tych informacji bank dokonuje oceny zdolności kredytowej i określa jaką kwotę może pożyczyć klientowi i jaka może być maksymalna wysokość raty.
Wniosek i pozostałe dokumenty można składać w oddziale banku, ale coraz częściej istnieje możliwość wnioskowania on-line (w zależności od rodzaju kredytu). Często dokumenty składa się drogą e-mail (skany) lub pocztową po uzyskaniu wstępnej decyzji.
Trzeci krok – pozytywna decyzja i wypłata
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, następuje podpisanie umowy (osobiście w oddziale), przy kurierze lub elektronicznie, w zależności od banku i jego polityki. Kredyty są wypłacane w gotówce w oddziałach banków oraz przelewami na konta wskazane przez klientów. W dzisiejszych nowoczesnych czasach, większość instytucji bankowych przelewa i wypłaca pieniądze nawet w ciągu kilku minut od momentu podjęcia decyzji.