Jak wybrać szafy biurowe ?

Biuro to miejsce, w którym potrzeba bardzo dużo miejsca, ale głownie na przeróżne papiery, teczki i dokumenty. Właściwie trzymaniu druków i wydruków służy większość wyposażenia biura. Aby utrzymać w nich porządek i, a by nie były rozsiane po całej firmie, warto nabyć dobrze zorganizowaną szafę biurową.

Odpowiednia wielkość

Zanim zaczniesz wybierać wzory, materiał, kolory i zamki, zastanów się najpierw jaka wielkość szafy będzie najodpowiedniejsza do Twojego wnętrza. Weź pod uwagę, że w sklepach meblowych czy na stronie internetowej jest inna skala i brak punktów odniesienia, więc po przywiezieniu mebla do biura może się okazać, że jest zbyt przytłaczająca, albo ginie w przestrzeni.

Nie myśl tez tylko o tym ile miejsca potrzebujesz teraz, lecz weź pod uwagę tempo przyrostu dokumentacji, żeby miejsca wystarczyło również za kilka miesięcy.

Szafa biurowa
Szafa biurowa

Organizacja wnętrza szafy biurowej

Ten element jest kluczowy. Zwróć szczególną uwagę na proporcje półek otwartych i tych z zamykanymi drzwiczkami. Jeśli z mebla będzie korzystać wiele osób, a nie masz dużo dokumentacji poufnej lub gdy w biurze nie bywają klienci, możesz zdecydować się na większość półek odkrytych – będzie to bardziej ergonomiczne. Jeśli natomiast w biurze znajduje się mnóstwo dokumentów z danymi osobowymi (jak np. w dziale kadr), koniecznie wybierz szafę zamykaną na klucz.

W tym dziale  Gdzie zaopatrzyć się w artykuły przemysłowe?

Ważnym elementem jest też wysokość półek. Optymalna to wysokość segregatorów plus maksymalnie 2 cm zapasu. Większe odległości będą tylko marnować przestrzeń. Przydatne mogą być też szuflady, które możesz przeznaczyć na liczne biurowe drobiazgi i zapas akcesoriów takich jak zszywki, spinacze itp.

Materiał i styl

Szafa biurowa powinna pasować stylistycznie do pozostałych mebli w biurze. Dlatego jeśli zdecydowałeś się na nowoczesny, minimalistyczny styl, nie decyduj się na  klasyczną, drewnianą szafę z półeczkami, półkami, drzwiczkami i ozdobnymi uchwytami. Meble nie muszą być z tego samego kompletu, ale na pewno musza być zachowane w tym samym stylu.

Jeśli wiec w całej firmie króluje drewno, taka musi być też szafa, a jeśli wybrałeś industrialną stylizację z metalową zabudową – podobnie będzie z szafą. Materiał, z którego jest wykonana jest ważny nie tylko ze względu na estetykę, ale też funkcjonalność. Jeśli biuro przylega do hali produkcyjnej, ważne dokumenty powinny być zabezpieczone przed wpływem środowiska zewnętrznego przy pomocy specjalnych lakierów lub być po prostu z metalu. Wybór szafy metalowej będzie też słuszny w przypadku dużych rozmiarów i bardzo ciężkiej zawartości. Jeśli zaś będą w niej tylko segregatory i to nie do końca zapełnione – nawet cienkie, lekkie płyty będą wystarczające.

W tym dziale  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Szafa biurowa to bardzo wazy element umeblowania Twojej firmy, warto więc zadbać, by wydatek nie okazał się chybiony. Zwróć uwagę szczególnie na organizację półek i szafek, a także na styl, który będzie korespondował z resztą wyposażenia.