Jak utrzymać czystość w biurze

 

 

Zadbane, a przede wszystkim czyste biuro ma duży wpływ na panującą w nim atmosferę, komfort pracy i nastrój obecnych w nim pracowników. Bardzo dba się o to, by nasz dom zawsze lśnił czystością – tak samo powinno się zadbać o biuro, w którym się pracuje. Jak to zrobić? Jakie są sprawdzone sposoby na utrzymanie porządku w miejscu pracy?

 

Organizacja biurka

 

Bałagan w biurze często zaczyna się od nieporządku na biurkach pracowników. Widok poplątanych kabli i porozrzucanych przyborów z pewnością nie jest zachęcający. Dlatego na każdym biurku powinny znaleźć się m.in. organizery. Dzięki nim wszystkie biurowe i niezbędne artykuły będą w jednym miejscu – długopisy, ołówki, linijki, zszywacz, spinacze.

 

Pod ręką warto mieć też kalendarz i małe karteczki, na których zapisuje się najważniejsze terminy czy sprawy do załatwienia. Jeśli będą zalegać na dnie szuflady, ich znalezienie zajmie wiele czasu. Po takich niecierpliwych poszukiwaniach na biurku z pewnością pozostanie też sterta niepotrzebnych przedmiotów, wyciągniętych z szuflady.

 

Ponadto, warto wyrobić sobie nawyk mycia kubka po wypiciu kawy czy herbaty. Pozostawione na blacie biurka naczynia szybko się mnożą, a co za tym idzie – narasta niechęć do ich posprzątania.

W tym dziale  Jak zareklamować swoją działalność niewielkim kosztem?

 

Poukładane dokumenty

 

Chyba nie ma nic gorszego, niż porozrzucane w biurze dokumenty. Dlatego po każdym wyjęciu segregatora należy odłożyć go na swoje miejsce i wpinać dokumenty tam, gdzie powinny być. Nie powinno się zwlekać z ułożeniem dokumentów – po pewnym czasie na biurku pojawi się cała sterta umów czy faktur, a ich posegregowanie zajmie dużo czasu, który można byłoby przeznaczyć na wykonywanie powierzonych tego dnia zadań lub krótką przerwę. Poukładane i odpowiednio posegregowane dokumenty, umieszczone w dobrze opisanych segregatorach, w dużym stopniu ułatwiają organizację pracy.

 

Dbanie o siebie i swoje zdrowie

 

W czasie pracy nie wmycie klawiaturyolno zapominać o swoich potrzebach i zdrowiu. Kiedy zapomina się o podstawowych zasadach ergonomii pracy czy BHP, szybciej ulega się zmęczeniu, a więc nie ma też ochoty na zadbanie o swoje stanowisko pracy. Właśnie dlatego należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej postawy przed biurkiem i robieniu przerw w czasie wielogodzinnej pracy przed komputerem. Przerwy powinno się wykorzystywać nie tylko na zjedzenie posiłku, ale także posprzątanie biurka – wyrzucenie zalegających śmieci czy umycie kubka i talerza. Bardzo ważne jest też regularne wietrzenie pomieszczenia – świeże powietrze sprawi, że nabierze się nieco więcej sił, poprawi się też kreatywność i samopoczucie.

W tym dziale  Programy przydatne w firmie

 

Wynajęcie firmy sprzątającej

 

W utrzymaniu porządku w biurze może pomóc także profesjonalna firma. Pracownicy nie mają obowiązku sprzątania w biurze – choć oczywiście dbanie o porządek na swoim biurku czy w dokumentach powinno stać się dobrym nawykiem. Skorzystanie z profesjonalnych usług sprawi, że biuro zawsze będzie czyste – a uporządkowane biuro to doskonała wizytówka dla firmy.

 

Dziś na rynku można znaleźć wiele firm sprzątających, które oferują swoje usługi w korzystnych cenach, dlatego z łatwością można znaleźć najbardziej odpowiednią ofertę. Profesjonalne firmy mogą pochwalić się referencjami, certyfikatami, a ich pracownicy są najczęściej dobrze wyszkoleni.