Jak dbać o bezpieczeństwo swoich finansów na wakacjach? Oto nasze porady

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje musimy zabrać ze sobą pieniądze – bez tego trudno przecież wyobrazić sobie udany wypoczynek. W jakiej formie je wziąć, by były bezpieczne? Co jest lepsze – gotówka, karta bankomatowa (debetowa) lub karta kredytowa (korzystamy z limitu bezodsetkowego). Na jaką formę opłacania wydatków się zdecydować i jak dbać o pieniądze, by ich nie zgubić?

Czym płacić na wakacjach– kartą kredytową czy bankomatową?

Jeśli wakacje spędzamy w Polsce, bez problemu możemy płacić kartą debetową, jaką dostajemy do konta osobistego. Jest to chyba najbezpieczniejszy sposób, a że korzystamy ze swoich pieniędzy, możemy kontrolować wydatki i zadłużamy się. Podczas wyjazdów poza Polskę musimy pamiętać, że każda operacja wiąże się z przewalutowaniem, co oznacza, że bank przeliczy nasz wydatek na złotówki i taką kwotą obciąży nasze konto. Niestety, kurs zazwyczaj jest dla nas niekorzystny. Lepiej nie korzystać także z bankomatów – być może nie zapłacimy prowizji za wypłatę, ale na pewno zapłacimy za przewalutowanie transakcji. Może warto wnioskować o kartę walutową (w walucie lokalnej)? Dzięki temu unikamy opłat za przewalutowanie, a to chyba najczęściej podnoszona kwestia przy wyborze formy płatności. Musimy jednak otworzyć rachunek walutowy, a przecież za to zapłacimy. Jest to opłacalne rozwiązanie jedynie wtedy, gdy często podróżujemy do danego kraju. A może karta kredytowa? Jest to karta, którą bank wydaje nam w ramach przyznanego limitu kredytowego, czyli korzystając z niej po prostu bierzemy kredyt, gdyż płacąc nią korzystamy ze środków udostępnionych nam przez bank. Karta pozwoli nam korzystać praktycznie za darmo z dodatkowej gotówki, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Taka karta to najlepszy środek płatności za granicą, ponieważ jest bezpieczny (nie nosimy ze sobą gotówki) i wygodny (wymieniona waluta nie zostaje w portfelu). Dzięki karcie możemy także rezerwować i płacić za noclegi lub wypożyczenie samochodu. W wielu miejscach na świecie trzeba mieć kartę, by móc dokonać rezerwacji biletu na samolot czy zrobić zakupy w zagranicznym sklepie internetowym.

W tym dziale  Jak niszczyć dokumenty?

Nie chcemy karty kredytowej. Czy warto mieć gotówkę?

Na wakacjach najłatwiej płacić po prostu gotówką, by kontrolować stan naszego portfela. Wystarczy po prostu wymienić w kantorze złotówki na walutę kraju, do którego się wybieramy. Gotówka jest jednaj nieporęczna, a ponadto musimy zrobić wszystko, by uniknąć kradzieży, bo gdy ktoś nam zabierze pieniądze, raczej ich nie odzyskamy. Ukraść nam mogą także kartę kredytową. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli zorientujemy się, że straciliśmy kartę, musimy zadzwonić na infolinię banku i ją zastrzec – odpowiedni numer wpiszmy do telefonu jeszcze przed wyjazdem. Jeśli tego nie zrobiliśmy, dane kontaktowe znajdziemy na stronie internetowej banku. Musimy bowiem szybko zastrzec kartę, a jeśli to zrobimy, bank ponosi odpowiedzialność za bezprawne transakcje (powyżej 150 euro) wykonane zastrzeżoną kartą. Nie weźmie jednak odpowiedzialności za transakcje potwierdzono właściwym kodem PIN.
Podczas wyjazdów wakacyjnych musi być ostrożni – dbajmy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, lecz także o nasze pieniądze. Jeśli zgubiliśmy kartę kredytową, zadzwońmy do banku i poprośmy o jej zastrzeżenie.

Tutaj dowiesz się więcej: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *