garmażerka

Czym jest enhanced ecommerce?

Enhanced Ecommerce zwane także jako EEC, to wtyczka Google Analytics, która daje nam możliwość lepszego wglądu w zachowania zakupowe naszych użytkowników. Porównując EEC ze standardowym wdrożeniem Ecommerce, główną korzyścią jest to, że uzyskujemy dostęp do wielu nowych wartościowych raportów. Kolejną zaletą jest to, że będziesz mógł tworzyć segmenty na podstawie zdarzeń EEC – możesz segmentować użytkowników, którzy odwiedzili stronę ze szczegółami produktu, ale nie dodali tego produktu do swojego koszyka, lub użytkowników, którzy opuścili lejek do kasy w określonym kroku.
Wyświetlenia produktów, czy kliknięcia produktów, po których dodaniu, uzyskasz lepsze wyobrażenie o tym, które produkty są najczęściej wybierane i na jakiej pozycji na liście się pojawiają.

Jak wdrożyć ulepszone e-commerce?

Wdrożenie Enhanced Ecommerce to całkiem duży projekt. Oczywiście zależy to od wielu czynników – wielkości Twojego sklepu internetowego, tego, czy interesuje Cię pełne wdrożenie, czy tylko niektóre części, liczba niestandardowych wymiarów produktu, które chcesz dodać.
Najlepszym sposobem włączenia Ulepszonego e-commerce na koncie Google Analytics jest jego skonfigurowanie za pomocą Menedżera tagów Google. Konfiguracja w Menedżerze tagów Google jest dość łatwa – wystarczy włączyć Ulepszone e-commerce w tagach GA i użyć data layer jako źródła danych e-commerce. Trudność polega na upewnieniu się, że data layer będzie zawierała wszystkie dane e-commerce w wymaganym formacie.

W tym dziale  Lista niezbędnych rzeczy do zrobienia przy otwieraniu sklepu

Jakie są elementy ulepszonego e-commerce?

Jak wspomniałem wcześniej, wdrożenie ulepszonego e-commerce w Twoim sklepie internetowym może być trudne. Jednak dobrą wiadomością jest to, że nie musisz mieć gotowej pełnej implementacji Ulepszonego e-commerce od razu. W tej części opiszę wszystkie części Enhanced ecommerce posortowane według priorytetów, w jakich powinny być wdrażane. Oczywiście może się to różnić w zależności od klienta – niektóre części są ważniejsze dla niektórych klientów, a mniej dla innych.

Jakie dodatkowe dane możemy zebrać?

Domyślnie możemy zbierać bardzo dużo danych o produktach – nazwę, ID, czy kategorię, markę lub wariant produktu. Możesz też wzbogacić te podstawowe wymiary o wymiary i dane o zakresie własnych produktów. Na przykład, podobnie jak w przypadku ceny, możesz przesłać marżę jako dane niestandardowe lub korzystając z niestandardowych wymiarów o zakresie produktu, możesz przesłać bardziej szczegółowe cechy produktu. Możesz również wdrożyć ulepszone e-commerce w swojej witrynie niezwiązanej z e-commerce. Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina kreatywnego myślenia, a także weź wszystkie zdarzenia ulepszonego e-commerce oraz wymiary produktów i wykorzystaj je do swoich potrzeb.

Mamy nadzieję, że ten artykuł wprowadził Cię w ulepszone e-commerce w Google Analytics i zamierzasz wdrożyć je w swojej witrynie lub w witrynie swojego klienta.

W tym dziale  Jak dbać o bezpieczeństwo swoich finansów na wakacjach? Oto nasze porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *