10 sposobów na oszczędności. Sprawdź, jak zdobyć dodatkowe pieniądze

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważne, by mieć poczucie bezpieczeństwa finansowego. Czasami po prostu nas nie stać, by co miesiąc wpłacać na konto oszczędnościowe. A może tylko tak nam się wydaje? Poszukajmy nowych sposobów na oszczędności. Przyjrzyjmy się, co kupujmy i gdzie spędzam wolny czas.

Zanim wpłacimy pieniądze na konto oszczędnościowe. Skąd je wziąć?

Zanim zaczniemy szukać oszczędności w dodatkowym budżecie, sprawdźmy, ile kosztuje miesięcznie prowadzenie konta w banku. Jeśli nie jest bezpłatne, a opłaty wciąż rosną, załóżmy rachunek w innym banku – przypomina Nest Bank. Dobrą metodą na oszczędzenie kilkunastu złotych miesięcznie będzie założenie konta w banku, który nie pobiera prowizji za wypłacenie pieniędzy z bankomatów innych sieci oraz posiada wysokooprocentowane konto oszczędnościowe. Zamknijmy wszystkie nieużywane konta, by nie generowały niepotrzebnych opłat. Zwróćmy także uwagę na to, co i jak kupujemy. Bardzo często zbędne wydatki w domu biorą się stąd, że nie mamy świadomości ich istnienia. Co trzeba zrobić? Prowadzić budżet domowy, by wiedzieć, na co wydajemy swoje fundusze. Może uda się tak ustalić wydatki, by zostało nam więcej pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na spłatę długów (jeśli je mamy) lub budowanie funduszu na niespodziewane wydatki. Zrezygnujmy z jedzenia na mieście i zamawiania posiłków do domu. Nauczymy się robić pełnowartościowe posiłki, które będziemy mogli zabierać do pracy, by nie kupować gotowych kanapek czy sałatek. Jeśli jest to możliwe, dojeżdżajmy do pracy rowerem lub komunikacją miejską, co pozwoli oszczędzić pieniądze, które dotąd wydawaliśmy na paliwo. Korzystajmy także ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd i wodę.

W tym dziale  Jak założyć konto w banku?

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym. Czy to się opłaca?

Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy być pewni, że będą one generować zysk. Możemy w dowolnym momencie wypłacić pieniądze, nie tracąc zarobionych dotąd odsetek. Najwygodniej jest założyć takie konto w swoim banku, gdyż przelewanie pieniędzy na nie będzie ułatwione. Ponadto z niektórych rachunków oszczędnościowych nie da się wykonać przelewów na konto inne niż własne, co generuje konieczność posiadania drugiego rachunku w tym samym banku. Zwróćmy uwagę na wysokość oprocentowania, bo to od niej zależy, ile będą zarabiać nasze pieniądze ulokowane na koncie. Niektóre banki wiążą wysokość oprocentowania środków z wysokością kwoty wykorzystywanej jako depozyt. Kolejną ważną rzeczą jest sposób kapitalizacji odsetek. Obecnie standardem w większości banków jest kapitalizacja miesięczna. Przed wyborem konta warto również sprawdzić, jakie są limity kwot do których obowiązuje reklamowane oprocentowanie.

Oszczędzanie może wydawać się trudne, ale wystarczy zacząć prowadzić domowy budżet, by zauważyć, ile pieniędzy przecieka nam przez palce. Do oszczędzania zdecydowanie lepsze niż lokata terminowa jest konto oszczędnościowe, do którego można dopłacać pieniądze.

W tym dziale  W jakich sprawach pomaga prywatny detektyw?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *